Dovolená Niagárské vodopády

Sponzorované odkazy:

Niagarské vodopády je souhrnné označení pro celkem tři sousedící vodopády na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Dosahují výšky 52 metrů. Nejznámější z nich je Podkova (Horseshoe Falls), jehož převážná část leží na kanadském území. Druhý, menší Americký vodopád a třetí, nejmenší Nevěstin závoj se nacházejí celé na území USA.

Po obou stranách vodopádů existují dvě města po Niagarských vodopádech pojmenovaná Niagara Falls v kanadské provincii Ontario a Niagara Falls v americkém federálním státě New Yorku. Jde o velkou turistickou atrakci celé oblasti, na kanadské straně byly postaveny obrovské vyhlídkové věže – Skylon Tower a Minolta Tower.

skylon-tower

V celé oblasti v okolí vodopádů se nachází také řada historických památek, vztahujících se k jedinému vojenskému konfliktu mezi USA a Kanadou v roce 1812. Na horním toku Niagary na kanadské straně stojí pevnost Fort Erie, na dolním toku v ústí Niagary do jezera Ontario stojí na kanadské straně (v městečku Niagara-on-the-lake) pevnost Fort George a na americké straně stojí Fort Niagara.

Turisté se mohou nechat svézt pod vodopády po řece Niagaře výletními loděmi (je jich asi 5), které se všechny jmenují stejně – Maid of the Mist. Z kanadské strany je rovněž provrtán tunel pod Kanadskou podkovu. Tunel, dnes používán pouze pro turisty, pochází z doby budování první hydroelektrárny svého druhu, kterou tam postavil Nikola Tesla. Elektrárna stojí z kanadské strany, ale Nikola Tesla má velikou bronzovou sochu postavenu na americké straně.

niagarske-vodopady-lod

Zajímavostí kolem niagárských vodopádů je hned několik, jmenujme například česko-kanadského kaskadéra Karla Součka, který v roce 1984 proplul vodopády uzavřený v sudu, který o rok později zahynul při nepovedené kaskadérské atrakci v Texasu. Po jeho smrti byl pohřben na místním hřbitově u Niagárských vodopádů. Další zajímavostí je fakt, že během extrémních mrazů v lednu 2014 velká část vodopádů zamrzla a dále v roce 2015 vylezl po zamrzlém okraji vodopádu horolezec Will Gadd.

Sponzorované odkazy:Zkuste i jiné destinace...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *