Dovolená Landmannlaugar

Sponzorované odkazy:

Landmannalaugar je jedním z nejmagičtějších míst na celém světě. Leží ve vnitrození a často se mu přezdívá Duhové hory. Asfaltové cesty sem nevedou proto jsou složitě dostupné a také hodně vzdálené od Islandské civilizace. K cestě je třeba SUV, kterým projíždíte napříč pouštěmi a po lávových plotnách přes několik brodů. Odměnou za tuto cestu vám bude, za příznivého počasí, dechberoucí pohled na pestrobarevné hory, které vypadají jako z jiné planety.

Landmannalaugar je jedinečnou lokalitou, která nabízí uprostřed typicky strohé islandské krajiny hory hrající barvami, termální prameny, lávová pole i modrá jezera. Barevné odstíny na svazích obsidiánových a ryolitových hor způsobila láva plná minerálů, která se ochlazovala neobvykle pomalu. Termální prameny můžete vidět v přírodním jezírku nedaleko chaty Landmannalaugar, kde horká říčka vyvěrá zpod lávy a spojuje se se studeným přítokem. Oblast přímo vybízí k pěší turistice – můžete se např. vydat na procházku barvami hýřícím kaňonem Brandsgil a k lávovému poli Laugahraun.

Nedaleko chráněného území Landmannalaugar se nachází stratovulkán Hekla, který je jedním z nejznámějších aktivních stratovulkánů na Islandu. Je součástí 40 kilometrů dlouhého vulkanického hřbetu, který je nejméně 6 600 let starý. Leží na jižním okraji východní riftové zóny. Hekla a Grímsvötn jsou nejaktivnějšími sopkami ostrova. Ve středověku ji Islanďané nazývali Brána do pekla. Poslední erupce se opakují téměř pravidelně v desetiletém cyklu.

hekla

Při jasném počasí v noci a vyšší Sluneční aktivitě je možno sledovat, pro středoevropana, úchvatnou podívanou v podobě polární záře. Pokud tedy vyrazíte do Duhových hor, rozhodně si nezapomeňte vzít s sebou fotoaparát a stativ pro stabilitu při delší expozici. Pravděpodobnost sledování polární záře na Islandu je poměrně veliká. Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře ve výškách od 80 do 1000 km, nejčastěji kolem 100 km (v ionosféře – oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů).

polarni-zare-island

Celá tato oblast je pro svou přírodní krásu častým cílem turistů. Island leží v blízkosti centra tlakové níže a přes svou severní polohu má díky teplým vodám Golfského proudu mírné klima. Míšení teplých a chladných mořských vod má za následek vznik vydatných dešťů. Množství srážek klesá přibližně směrem od jihozápadu na severovýchod. Jejich roční úhrn je na jihu a jihozápadě 1 000 až 3 000 mm podle nadmořské výšky, na severu a východě pouze 300 – 500 mm. Velká proměnlivost charakterizuje počasí celého ostrova. Zima je na jihu mírná s průměrnou teplotou v lednu od 2°C do -1 °C. Letní teploty dosahují 15 i více stupňů (ne ovšem ve vysokých polohách).

Sponzorované odkazy:Zkuste i jiné destinace...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *