Dovolená Istrie

Sponzorované odkazy:

Istrie je největší poloostrov v Chorvatsku. Pro svoji polohu a klima je to oblast Chorvatska turisticky nejoblíbenější. Povrch poloostrova je převážně hornatý, směrem k pobřeží se terén zmírňuje. V některých pobřežních oblastech je velké množství skalnatých zálivů.

Istrie nabízí mnoho míst k navštívení – historická centra měst, přírodní památky i nádherné výhledy z vrcholků hor. Rozloha poloostrova je 3 700 km². Povrch tvoří planina, která se zvedá z jihozápadu na sevrovýchod od nadmořské výšky 100 m do 600 m. Nejvyšším vrcholem 1 396 m vysoká hora Učka. Největším přístavem Chorvatské části je Pula. Významná města jsou zde Poreč či Rovinj na pobřeží.

Národní park Brijunské ostrovy je skupina dvou větších a dvanácti menších ostrůvků podél západního pobřeží Istrie, nedaleko Puly. Od pevniny je dělí dva kilometry široký Fažanský průliv. Celková rozloha ostrůvků je jen 7km2. Souostroví a okolní moře jsou vyhlášeny Národním parkem, který je znám především chráněnou Středomořskou vegetací, která je částečně zachována, ale na většině území byla nahrazena parky, stromovými alejemi a stezkami. Některá zvířata zde žijí divoce, jiná se chovají v zoo a safari parcích. Souostroví je vyhlášené také díky historickému dědictví z dob římské a byzantské říše. Díky své mimořádné kráse je souostroví již po staletí vyhledávaným letoviskem světových osobností a aristokracie. Největší ostrov Veli Brijun slouží jako letní rezidence chorvatskému prezidentovi a je jedním z nejdůležitějších turistických a kongresových center v Chorvatsku. Na ostrovy jezdí tam i zpět pravidelné linky, plavba trvá 20 minut. Automobily nemají na ostrovy přístup, dopravu návštěvníků po ostrově zajišťují autovláčky (trať je dlouhá 3km). Návštěvníci, kteří přijíždějí na pobyt, jsou ubytováváni v hotelech ve východní části Velkého Brijunu. Hosté se mohou vedle koupání věnovat vodním sportům, především windsurfingu a jachtingu, nebo také golfu, tenisu či jízdě na koni.

Letovisko Pula je největší město a ekonomické centrum Istrie. Oblast je vyhledávaným turistickým centrem díky množství zachovalých památek, příjemnému klimatu a členitému pobřeží. K hlavním turistickým komplexům patří Zlatne Stijene, Rybarska koliba a Verudela. Dnes město nabízí skvělé možnosti pro turisty, kteří mohou využít velkého množství sportovních a rekreačních zařízení, zábavných programů teras s živou hudbou, kasína či diskoték. Samozřejmě jsou zde i možnosti provozovat různé vodní sporty.

Letovisko Poreč je největší a nejnavštěvovanější středisko cestovního ruchu na celém jadranském přímoří. Poreč má dost rozmanité pláže: přírodní kamenité pláže s travnatými plochami na slunění, oblázkové a štěrkové pláže často doplněné oblázky. Celá porečská aglomerace tvoří jedno velké sportovní středisko s bohatou nabídkou sportovních aktivit, která se stále rozšiřuje. V jednotlivých střediscích diskotéky, noční kluby, taneční terasy. Organizují se různé přehlídky, show a soutěže. U některých hotelů je animace pro děti a dospělé. Poreč nabízí bohaté kulturní a společenské vyžití, např. koncerty vážné hudby v Eufraziově bazilice, koncerty moderní hudby v atriu paláce Sinčiců.

Sponzorované odkazy:Zkuste i jiné destinace...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *