Dovolená Ágra

Sponzorované odkazy:

Ágra je město na břehu řeky Jamuny v severní částí indického státu Uttarpradéš. Ágra si navzdory stoletím uchovala krásu a ducha někdejšího hlavního města Mughalské říše, pyšní se dokonce třemi památkami na seznamu světového dědictví UNESCO a rozhodně je jednou z nejvýznamnějších turistických destinací Indie.

Ágra leží v Indoganžská nížině a její klima je tedy kontinentální, s dlouhým a horkým létem. Od dubna do září dosahují teploty až 45 °C, období dešťů nastává v období od července do září. Nejlepší doba k návštěvě města je od října do listopadu nebo od února do března. Prosinci a lednu se je v Ágře lépe vyhnout, především díky husté mlze a také teplotám, které mohou spadnout až k bodu mrazu.

V Ágře je pouze vnitrostátní letiště, které nenabízí mnoho dobrých spojení. Lze sem doletět z Dillí nebo Džajpuru, ale více je využívána železnice. Ágru spojuje s Dillí denně 20 vlaků.

Nejzajímavějšími místy v Ágře jseou Tádž Mahal, Pevnost Ágra, hrobka I’timād-Ud-Daulah a Akbarova hrobka, Sikandra.

Tádž Mahal je monumentální pomník. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí Seznam světového dědictví UNESCO. Budova se proslavila po celém světě a přitahovala neuvěřitelně mnoho návštěvníků. Stala se symbolem Indie. V různé denní době za různého osvětlení má zajímavé zbarvení . Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Zdá se, že se vznáší mezi nebem a zemí – jeho proporce, jeho symetrické členění, okolní zahrady a zrcadlení ve vodě se spojují v dojem, který vám okamžitě vyrazí dech. Pro mnoho lidí je dnes Tádž Mahal symbolem Indie a pro svou architektonickou výjimečnost bývá často řazen k sedmi divům světa. Stavba je 73 metrů vysoká .

Pevnost Ágra někdy také nazývaná Rudá pevnost byla postavena slavným mughalským vládcem Akbarem v roce 1565. Pevnost z červeného pískovce byla přestavěna na obytný palác za vlády Shāh Jahāna, přičemž bylo použito velké množství mramoru a mozaiky ve stylu pietra dura. Velmi zajímavými částmi pevnosti jsou zejména Perlová mešita, Dīwān-e-‚Ām a Dīwān-e-Khās (místa pro udělování veřejných a soukromých audiencí), Jahāngīr’s Palace, Khās Mahal, Shīsh Mahal (Zrcadlový palác) a Musamman Burj. Pevnost je typickou ukázkou mughalské architektury. Ágerská pevnost patří k vůbec k nejdůležitějším pevnostem v Indii. V době Mughalské říše zde sídlili tehdejší panovníci a řídili odtud celou zemi. V současné době je často navštěvovaným turistickým místem. Od roku 1983 je součástí světového dědictví UNESCO.

pevnost-agra

Hrobku I’timād-Ud-Daulah postavila panovnice Nūr Jahān, někdy též nazývanou „Malý Tádž“ pro svého otce, kterým byl Mirzā Ghiyās Beg – hlavní ministr vládce Jahāngīra. Stavba leží na levé straně řeky Jamuny, mausoleum je umístěno doprostřed zahrady protkané několika umělými potoky a cestami. mausoleum samotné je velké asi 23 m2 a je v něm pohřbeno mnoho Nūr Jahāniných příbuzných. Jediným asymetrickým prvkem celého komplexu je poloha hrobek otce a matky – obě jsou vedle sebe, stejně jako v Tádž Mahalu.

Itimad-ud-Daula

Sikandra, místo posledního odpočinku velkého mughalského vládce Akbara leží asi 13 km od Ágry na cestě do Dillí. Akbar sám si tuto hrobku navrhul a vybral pro ni i vhodné místo. Postavit si hrobku ještě za svého života byl turkický zvyk, který mughalové poměrně důsledně dodržovali. Stavbu ve tvaru pyramidy nicméně dokončil až Akbarův syn Jahāngīr roku 1613. Na hrobce jsou vytesána jména bohů 99 různých náboženství.

Sponzorované odkazy:Zkuste i jiné destinace...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *